Vinylové podlahy jsou nejčastější a nejoblíbenější variantou. Pro výběr hovoří vysoká kvalita a odolnost materiálu, snadná údržba a samozřejmě i pestrá škála barev a vzorů. Vinylové podlahy jsou vhodné do všech typů místností. Další výhodou vinylových podlah je i jednoduchá pokládka i možnost relativně snadno opravit poškozený díl. Jak podlahu vybrat a které parametry je třeba předem znát?

Krásný, čistý a tichý interiér

Vinylové podlahy si často půjčují design podobný struktuře přírodního dřeva. Strukturovaný povrch nejen přidává na estetickém vzhledu, ale současně zajišťuje protiskluznost plochy. Vinylové podlahy mají také velmi dobrou schopnost útlumu hluku. Tuto schopnost je pak možné ještě násobně zvýšit akustickou podložkou.

V rámci údržby a úklidu patří vinylové podlahy k těm nejméně náročným. Díky kombinaci materiálů se podlaha dobře vyrovná s běžným zatížením, navíc ji můžete nejen vysávat a zametat, ale dokonce i stírat na mokro běžnými čistícími prostředky. Vinylovými podlahami tak můžete v podstatě bez obav vybavit celý interiér, a to včetně namáhaných prostor, jakými jsou kuchyně nebo vstupní chodba. Podlahy jsou doslova ideální volbou pro rodiny s domácími mazlíčky, nebo díky snadné údržbě i pro alergiky.

Vyberte ten nejlepší design

Vinylové podlahy mohou sjednotit členitý byt, díky věrné nápodobě s dřevem, ale třeba i dlažbou, kamene nebo betonu však mohou interiéru přidat i originální ráz nebo zapůsobit luxusním dojmem. Můžete využít různé odstíny, upozornit na zajímavé řešení bytu nebo naopak efektně upozadit nedostatky.

Nedostatečné osvětlení nebo místnost stíněnou můžete dokonale opticky projasnit výběrem světlých odstínů. Využít můžete také podélné linie, ať už ve vzoru nebo i naznačené struktuře. Volbou „přírodních“ materiálů a odstínů vytvoříte trvalý základ, který esteticky vyhoví jak rustikálně laděným doplňkům a nábytku, tak modernímu minimalistickému stylu.

Dostatečná tloušťka podlahy?

Při výběru vás nemusí omezovat náročná příprava pokládky ani její provedení. Vinylové podlahy jsou vhodné i pro kombinaci s podlahovým vytápěním. Dobře však zvolte tloušťku podlahy. Vinylové podlahy vznikají spojením hned několika vrstev, na jejich kombinaci a síle pak závisí výsledné vlastnosti a odolnost podlahy. Nášlapná vrstva určuje možnou zátěž.  Pro běžnou domácnost je vyhovující rozsah 0,30–0,55 mm. Stačí prakticky uvažovat nad typem místnosti a stylem používání. Pro vchodové prostory bude vhodné volit tloušťku vyšší, pro ložnici naopak bude dostačující nižší mez.

Lepená nebo plovoucí podlaha?

Vinylové podlahy vám prodejce nabídne podle typu pokládky. Pro podlahové vytápění je nejvhodnější lepený typ. Materiál skvěle vede teplo, snese vysokou zátěž, a i při frekventovaném namáhání si zachovává tvarovou stálost. Pokládka je náročnější, ale odměnou je vyšší pevnost a odolnost. Navíc je možné v běhu používání případný poškozený díl snadno vyměnit.

Vinylové plovoucí podlahy využívají klasický zámkový systém. Její pokládku zvládnete i bez pomoci odborné firmy. Pokládka je velmi rychlá, výrazně vám zkrátí čas provedení třeba během rekonstrukce již obývaných prostor. I zde zůstává výhoda následné snadné opravy poškozeného dílu. Další výhodou je dobrá schopnost tlumit hluk i izolovat teplo. Pod podlahu je třeba uložit speciální podložku, která je nutná pro zachování plovoucího systému. Nicméně přidává pozitivní vlastnosti navíc. Pro snadnější pokládku můžete případně vybrat vinyl s již integrovanou podložkou na jednotlivých dílcích. Celková výška podlahy včetně podložky se stále dostává pod 6 mm.

Ušetřete, ale nedělejte kompromisy

Vinylové podlahy jsou správnou volbou z mnoha ohledů. Nabízí vysoce kvalitní materiál, který si s dlouhodobou garancí zachovává krásný vzhled, podlaha má velmi dobré zvukové i tepelné izolační vlastnosti. Pokládku zvládnete v relativně krátkém čase a třeba i s minimální zkušeností. Při všech výhodách navíc podlahy nepředstavují velkou finanční investici. Můžete bez obav vyměnit podlahy v celém bytě současně, nebo podle postupného plánu. Příznivá cena pak navíc nebude jedinou úsporou. Vinylové podlahy se prodávají v dílech, oproti třeba běžnému PVC v roli. Při pokládce můžete přesně spočítat spotřebu materiálu a ve členitých nebo atypických místnostech se vyhnete zbytečně velkému odpadu z prořezů.